Co łowić w sierpniu?

Środek lata to ciężki i wymagający okres dla spinningistów. Ciepła po falach upałów woda, sprawia że drapieżniki przez większość dnia są słabo aktywne, a okresy ich intensywnego żerowania często są krótkie i uzależnione od wielu czynników.

W tym artykule podpowiemy Ci na jakich gatunkach warto skupić się wędkując w sierpniu, aby wyniki były jak najlepsze.

Pstrągi 

Jak wszyscy wiedzą, sierpień to ostatni miesiąc roku, w którym możemy wybrać się nad rzekę w poszukiwaniu kropkowanych drapieżników. Ryby w tym okresie są niezwykle silne i agresywnie atakują wpadające do wody przynęty, co sprawia, że spotkanie nawet z tymi w mniejszymi, może być niezwykle emocjonujące. 

Dodatkowym atutem łowienia na rzece jest to, że oprócz spotkania z pstrągami, możesz liczyć na wszystkie inne gatunki, które w niej występują. Zbierające z powierzchni klenie czy kryjące się w zakrętach i dołkach lipienie i wiele innych. Sierpień to idealny okres na rzeczne podchody.

Atomowe branie i emocjonujący hol takiej ryby, zdecydowanie wynagradza przebyte brzegiem rzeki kilometry.

Sprzęt i przynęty

Dostosuj swój zestaw do panujących nad wodą warunków i wielkości łowionych ryb. Wędka powinna dobrze amortyzować hol ryby, a plecionka, fluorocarbon lub żyłka, powinna być na tyle gruba, aby nie zawiodła Cię podczas walki w silnym nurcie, czy wśród podwodnych przeszkód. Hamulec w Twoim kołowrotku powinien działać płynnie, aby amortyzować hol przy nagłych odjazdach.

Przynęty, które możesz zastosować łowiąc pstrągi latem, to bardzo szeroka gama wabików. Woblery, streamery, obrotówki, wahadłówki i praktycznie wszystkie przynęty gumowe. Ryby w tym okresie dobrze reagują na wiele z nich. Ich rozmiar powinieneś dostosować w szczególności do tego, czym żywią się ryby w Twojej rzece. 

Jeżeli chcesz zadbać o to, żeby ryby wracały w jak najlepszej kondycji do wody, zamień kotwiczki w przynętach na pojedyncze haki bezzadziorowe. W szczególności tyczy się to przynęt, gdzie zamontowano dwie kotwiczki.

Wachlarz przynęt, które możesz wykorzystać jest ogromny. Weź ze sobą małe pudełko i wybierz te ulubione. Nad wodą skup się na odpowiednim podaniu i prezentacji.

Zapamiętaj 

Pstrągi latem narażone są na wysoką temperaturę, dlatego idealnym rozwiązaniem, w szczególności w upalne dni, jest łowienie rano i wieczorem. Jak natomiast obejść się z rybą po i w trakcie holu?

Podbieraj ryby podbierakiem, przed dotknięciem schłodź ręce w wodzie i staraj się nie wyciągać jej na brzeg. Czas, który pstrąg spędzi poza wodą, powinien być jak najkrótszy. Zrób szybkie zdjęcie, a wypuszczając do wody, przytrzymaj go głową w stronę nurtu.

Podebranie, szybka fotka bez wychodzenia na brzeg i do wody – idealne rozwiązanie.

Okonie

Występują w większości naszych zbiorników, a kiedy znajdziemy odpowiednie miejsce, co latem wcale nie jest takie trudne, możemy ich złowić na prawdę dużo. Regularne łowienie okoni, nawet w mniejszych rozmiarach, przy użyciu delikatniejszego sprzętu sprawia wiele radości, a kiedy trafimy rybę z czwórką z przodu, hol będzie niezwykle emocjonujący.

Kiedy się odpalą, zabawa jest genialna.

Sprzęt i przynęty

Dostosowany do warunków, które panują nad wodą. Wędka może być delikatna, w zupełności wystarczy taka w gramaturze między 5, a 15 gramów. Jeśli na kołowrotku nawiniętą masz plecionkę, koniecznie zakończ ją przyponem z fluorocarbonu. Grubość linek dobierz według zasady – im czystsza woda, tym cieńszy zestaw.

Dobrze dobrany zestaw, pozwoli Wam zamortyzować odjazdy dużych okoni lub często trafiających się w przyłowie szczupaków.

Okonie w tym okresie świetnie reagują na przynęty imitujące drobne ryby, tak więc idealnie sprawdzą się jaskółki i rippery. Nie zapomnij również o woblerach, popperach i obrotówkach czy wahadłówkach.

Okoniowe smakołyki z ostatniego Box’a.

Zapamiętaj

Duże okonie mają określone godziny intensywnego żerowania, które często przypadają na poranki lub wieczory. Świetnymi okresami, które powinieneś wykorzystać są nagłe załamania pogody – burza, intensywny deszcz czy wiatr. Nie zapomnij jednak o bezpieczeństwie nad wodą, podejdź do tego z rozsądkiem i jeśli zajdzie taka konieczność, zejdź z wody i schowaj się w bezpiecznym miejscu.

W takich warunkach lepiej wrócić na brzeg. Warto jednak poczekać na to, co wydarzy się po deszczu/burzy.

Podsumowanie

Wymienione wyżej pstrągi i okonie to oczywiście tylko przykłady. Spędzając czas nad wodą możesz skutecznie łowić inne gatunki, które występują w Twoich wodach. Szczupaki, sandacze, bolenie, sumy, klenie i wiele innych. Zawsze masz szansę na spotkanie z rekordowym okazem.

 

A teraz pakuj swój sprzęt i ruszaj w poszukiwaniu nowych przygód. Jeżeli natomiast nie wiesz jakie przynęty zabrać ze sobą nad wodę, żeby łowić skutecznie, sprawdź zakładkę MYSTERY BOX na naszej stronie 😉

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart