CZY KOLOR PRZYNĘTY MA ZNACZENIE?

Ogromny wybór przynęt na wędkarskim rynku, potrafi przyprawić o zawrót głowy. Szeroka gama rozmiarów, kształtów i kolorów, może skutecznie skomplikować wybór kolejnej przynęty do Naszego arsenału. Jednak, może warto zastanowić się, czy kolor ma tak naprawdę duże znaczenie? Kryteriów decydujących o skuteczności konkretnych kolorów przynęt jest wiele. Warto je dokładnie przenalizować, tak aby wybierać je świadomie i skutecznie.

CZY PRZY KAŻDYM GATUNKU KOLOR MA ZNACZENIE?

Pierwszym kryterium jest oczywiście gatunek na jaki polujemy. Kluczowym aspektem podczas wyboru przynęty, jest zagłębienie się ciut bardziej w rozpoznanie swojego przeciwnika. Większość drapieżników poluje w odmienny sposób, a decydują o tym, nazwijmy to, ich mocne i słabe strony, to co przez lata wykształciły, by być bardziej skutecznymi. Część z nich to typowi wzrokowcy, a inne kierują się głównie zmysłem powonienia. Czym bardziej drapieżnik uzależniony jest od swojego wzroku tym większe znaczenie w polowaniu na ten gatunek będzie miał kolor. Dla ryb takich jak sum, który mimo swoich niewielkich oczu, dysponuje dość dobrym wzrokiem, kolor użytej przynęty nie ma większego znaczenia, gdyż nie rozróżnia on barw i widzi jedynie w odcieniach szarości. Całkowicie odwrotnie sytuacja ma się w przypadku łowienia ryb łososiowatych, które lubują się w czystej, wartkiej wodzie, a doskonały wzrok to ich największa broń. Dysponując tak mocno rozwiniętym zmysłem, nie ma mowy o przypadkowości podczas ataku, a kolor przynęty to jeden z kluczowych elementów wyboru pod te drapieżniki. To samo tyczy się bardziej „powszechnych” ryb takich jak np. okonie czy bolenie. One również są typowymi wzrokowcami, więc nawet niewielkie zmiany koloru przynęty potrafią „otworzyć wodę”. 

BRUDNA WODA – JASNA PRZYNĘTA, CZY MOŻE ODWROTNIE?

Czy w brudnej wodzie powinniśmy używać jasnych przynęt, czy może wręcz odwrotnie? Należy zadać kolejne bardzo ważne pytanie. Czy w każdym zbiorniku określony kolor będzie skuteczny na dany gatunek? Oczywiście, że nie! Oprócz tego na jaki gatunek polujemy, bardzo ważne w jakim zbiorniku wędkujemy, a w głównej mierze jaka jest przejrzystość wody. Na czystych, bardzo klarownych  wodach, dużo bezpieczniejsze są kolory stonowane i bardziej naturalne. Jak we wszystkim, zdarzają się wyjątki od reguły, jaskrawe kolory nawet w bardzo czystej wodzie sprawdzają się równie dobrze, jednak głównie w sytuacji, gdy ryby są „na żerowaniu”, a ich aktywność jest wysoka. Aktywny drapieżnik, może dużo szybciej zlokalizować nasz wabik, jeśli jest on dobrze zauważalny, lub co najmniej wyczuwalny. Sprawdzając potencjalne miejscówki warto zaczynać od kolorów bardziej „bezpiecznych” (naturalnych), by nie spłoszyć ryb. Analogicznie do przejrzystych wód, na zbiornikach mętnych zakres kolorystyczny stosowanych przynęt, nawet na ryby, które są typowymi wzrokowcami, jest bardziej rozszerzony. Jednak w tym przypadku również nie należy przesadzać. 

CZY OŚWIETLENIE MA WPŁYW NA DOBÓR KOLORU?

Po kilku ostatnich zdaniach  bardzo szybko można by wyciągnąć zbyt pochopny wniosek. Oprócz czystości wody, należy również wziąć pod uwagę jej przejrzystość i naświetlenie. Nawet w czystych zbiornikach wraz ze spadkiem głębokości dociera znacznie mniej światła, a niektóre kolory zaczynają zanikać. Warto wziąć to pod uwagę, ponieważ, niektóre przynęty mogą być przez to skuteczne do określonej głębokości. Tak samo na mętnej wodzie podczas słonecznego dnia, dużo lepiej mogą zadziałać przynęty o mniej rzucającej się w oczy kolorystyce. Należy pamiętać, że większość ryb ma doskonały wzrok i nawet w bardzo mętnej wodzie, lub przy znikomym oświetleniu bardzo dobrze widzi swoje ofiary. Z tym wiąże się także jeden z największych błędów, popełniany zwłaszcza przez łowiących salmonidy. Mianowicie, łowienie z przekonaniem, że gdy jest ciemno powinno się używać dobrze widocznych kolorów, a gdy woda jest prześwietlona przeciwnie. Duże pstrągi są niezwykle ostrożnymi rybami, a mocno błyszcząca przynęta w pochmurny dzień, wywoła efekt absolutnie przeciwny do zamierzonego. Co innego podczas słonecznego dnia, gdy w wodzie wszystko się błyszczy i mieni. W takim czasie użycie wszelkiego rodzaju błyskotek jest jak najbardziej zasadne. Podobną zależność możemy zauważyć podczas polowania na duże okonie i szczupaki, zwłaszcza na czystych wodach. Często złowienie tych gatunków, w szczególności w słoneczny dzień na jaskrawe kolory, jest niemalże niemożliwe. Co ciekawe mniejsze osobniki tych gatunków zdecydowanie mniej zwracają uwagę na takie „niuanse”.

Kolorystyka przynęt w wędkarstwie odgrywa ogromną rolę i niewątpliwie wpływa na rezultat naszych połowów. Pamiętajmy o jej doborze odpowiednio do warunków panujących nad wodą, co z pewnością przyniesie pożądane przez nas rezultaty.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart